Uhlie do vodnej fajky

Aladin - rýchlozápalné uhlie
Rýchlozápalné uhlíky od firmy Aladin

Uhlie a uhlíky do vodnej fajky sú neodmysliteľnou súčasťou fajčenia vodnej fajky. Pod záštitu spoločnosti Aladin spadá uhlie Instant Lite a Three Kings. Obe značky sídlia v Holandsku, kde prebieha ťažba dreveného uhlia. V oboch prípadoch sa jedná o rýchlo-zápalné uhlie alebo inak povedané samo-zápalné uhlie do vodnej fajky.

Uhlie je špeciálne vyvinuté na použitie pre vodné fajky, čo znamená, že takmer nezapácha a nemá dráždivú chuť, čím zachováva vôňu a chuť tabaku, či kamienkov. Na rozpálenie uhlia vám postačí obyčajný zapaľovač, samovznieti sa automaticky. Uhlíky horia rovnomerne po dobu 30-60 minút. Vyrábajú sa vo viacerých rozmeroch a to s priemerom 33 mm, 40 mm a dokonca aj 50 mm. Najbežnejšia používaná veľkosť uhlíkov je 40 mm a predávajú sa väčšinou v balení po 10 kusov.

Kokosové uhlie od výrobcu Aladin
Kokosové uhlie Tom Coco a Cocodice

Okrem rýchlo-zápalných uhlíkov vyrába spoločnosť Aladin aj prírodné kokosové uhlie do vodných fajok Cocodice a Tom Cococha. Kokosové uhlie sa vyrába z kokosových škrupín, ktoré sa rozdrvia na jemnú pastu a následne stláčajú do malých kociek. Kocky kokosového uhlia majú oveľa vyššiu hustotu, tým pádom horia zreteľne dlhšie ako bežné rýchlo-zápalné uhlíky.

Prírodné uhlie horí takmer bez zápachu, neovplyvňuje chuť vodnej fajky, produkuje menej popola a je bez chemických prísad. Na rozpálenie kokosových uhlíkov je potrebný rozpalovač na uhlie, alebo otvorený oheň. Rozpálenie prírodného uhlia trvá približne 7 minút a horí po dobu 1-2 hodiny. Uhlie sa vyrába v rôznych rozmeroch a tvaroch, najčastejšie sú to kocky 26x26x26 mm.